Komfortná kúpeľňa pre všetky generácie

Kontakt:Zdíkovská 61/3030150 00, Praha 5tel: 595 054 93300420email: info@viega.czWeb: www.viega.cz
Detaily o firme

Pri súčasnom plánovaní kúpeľne je stredom pozornosti človek. V kúpeľni by sa všetci mali cítiť dobre. Mal by poskytovať komfort pre všetky vekové skupiny. Preto sú žiadané výrobky, ktoré nielen pekne vyzerajú, ale tiež ich môžu optimálne využívať všetky generácie. Bezbariérovosť pritom predstavuje iba jednu stranu mince, druhou stranou sú funkčné produkty, ktoré uľahčujú život v každom veku. Na čo presne je však treba dávať pozor a ako by mala taká komfortná kúpeľňa vyzerať?

 

viega1

Komfortné kúpeľne sa plánujú s ohľadom na budúcnosť. Základom sú jasné architektonické riešenia a dostatok priestoru pre pohyb. (Foto: Viega)

 

Základným predpokladom kúpeľne pre všetky generácie je dobré plánovanie v štádiu prípravy. K tomu patrí jasné architektonické riešenie a dostatok priestoru pre pohyb. Ak je dokončená táto základná práca, môže sa komfortná kúpeľňa ľahko realizovať nielen v rámci novostavby, ale tiež pri rekonštrukcii. Technika pre túto realizáciu je k dispozícii a design sanitárnych produktov je rozmanitý.

 

viega2

Sprcha v úrovni podlahy a vaňa sú v komfortnej kúpeľni nutnosťou. Pretože vytvárajú optimálne podmienky užívania pre všetky generácie. Inteligentné produkty – napríklad na vani – uľahčujú život a veľmi jednoducho sa ovládajú. (Foto: Viega)

 

Zásadná otázka: Vaňa alebo sprcha

Prvá otázka pri plánovaní kúpeľne často znie: Sprcha alebo vaňa? Aspoň s ohľadom na komfortnú kúpeľňu je možné túto otázku zodpovedať rýchlo a jednoznačne: Oboje. Pretože sprcha a vaňa poskytujú priestor pre všetky generácie a všetky životné podmienky. Pre deti predstavuje vaňa napríklad klasické „umývacie miesto“ a súčasne miesto na hranie. Dospelí naproti tomu využívajú kúpeľ vo vani k uvoľneniu alebo ako podporný regeneračný rituál v prípade choroby. Ostatní členovia rodiny naopak ráno potrebujú ako povzbudzujúci prostriedok silnú sprchu. V starobe je potom stále dôležitejšia bezbariérovosť, ktorú môže poskytnúť sprcha. Pokiaľ je sprcha vyhotovená v úrovni podlahy, neprospieva to iba priestorovému usporiadaniu, ale je to tiež investícia do budúcnosti. Hlavne vtedy, ak sa od začiatku myslí na možnosť sedenia, napríklad v podobe vstavanej wellness lavičky alebo v podobe sklopnej sedačky na stene. Ako sklopné sedačky, tak aj madlá je možné v súčasnej dobe celkom decentne integrovať a prispôsobiť tvarom zariadenia. Zmysluplné je použitie madiel tak v sprche, kde môžu rovnako slúžiť k upevneniu ručnej sprchy, ako aj pri vani. Mladým i starým to prinesie bezpečnosť pri vstupovaní aj vystupovaní.

 

viega3

Elektronické vaňové batérie série Multiplex Trio E od spoločnosti Viega si zapamätajú preferovanú teplotu a množstvo vody až troch užívateľov. Pri tomto riešení je prítok vody do vane integrovaný do prepadového telesa. (Foto: Viega)

 

Otázka plánovania: WC

Ďalším zlomovým bodom pri plánovaní kúpeľne je umiestnenie WC. Pokiaľ to priestor umožňuje, odporúčajú kúpeľňoví poradcovia umiestniť WC v samostatnej miestnosti alebo naplánovať posuvné dvere, za ktorými by WC mohlo „zmiznúť“. Otázka montážnej výšky WC má naopak výrazný vplyv na komfort užívania. Pre deti bude napríklad lepšie, keď bude WC zavesené nižšie. Dospelí a hlavne starší ľudia uvítajú vyššiu polohu sedenia – pretože potom sa lepšie vstáva. To sú aspekty, ktoré už prenikli i do vývoja produktov. Výrobca Viega ponúka napríklad model WC, ktorý sa prispôsobí individuálnej výške sedenia. Stlačením tlačítka je možné záchodovú misu posunúť až o osem centimetrov nahor alebo nadol. Praktickú ukážku môžete vidieť tu: www.viega.de/Hoehenverstellbar.

 

viega4

Sprchové žľaby by mali mať na prvom mieste jednu vlastnosť: výkonnosť – aby bolo bezpečne odvedené veľké množstvo vody. Sprchový žliabok Advantix Vario od spoločnosti Viega je okrem toho veľmi úzky a decentne sa začlení do celkového riešenia. (Foto: Viega)

 

Otázka techniky: Inteligentné produkty

V zásade – a to platí nielen pre komfortnú kúpeľňu – aby sa pri plánovaní kúpeľne mal klásť dôraz na produkty, ktoré uľahčujú život. Mali by byť technicky vyzreté a súčasne sa musia ľahko obsluhovať. Ako napríklad elektronicky ovládané vaňové batérie, ktoré dohliadajú na správnu teplotu vody a pri dosiahnutí požadovanej výšky plnenia automaticky zastavia prítok vody. Ako to funguje, je názorne ukázané na www.viega.de/MTE.

Alebo výrobky, ktoré sú pred našim zrakom skryté. Ako napríklad predstenové inštalačné systémy. Pojmú všetky inštalačné rozvody, oddeľujú priestory, poskytujú odkladacie plochy a v prípade potreby umožňujú montáž madiel vedľa WC. Predpokladom však je, že už pri výstavbe boli integrované prvky pre neskoršie upevnenie.

 

viega5

Dôležité miesto by v komfortnej kúpeľni malo zaujať taktiež WC. Najnovší stav techniky predstavujú výškovo nastaviteľné prvky WC od spoločnosti Viega. Stačí stlačiť tlačítko – úplne jednoduché. (Foto: Viega)

 

Výsledok

Komfortná kúpeľňa spojuje bezbariérovosť s ergonomickými produktmi, ktoré sa prispôsobia každej životnej situácii. Vďaka funkčnému a súčasne designovému sanitárnemu vybaveniu sa kúpeľňa zmení na príjemnú oázu pre všetky generácie. Podarí sa to vďaka prezieravému plánovaniu a inteligentným produktom.

 

Krátke filmy k produktom výškovo nastaviteľný modul WC a MTE 3 nájdete tu: www.viega.de/Hoehenverstellbar, www.viega.de/MTE

 

 

viega6

Výškovo nastaviteľný prvok WC od spoločnosti Viega sa úplne bez elektroniky a plynule v rozmedzí až osem centimetrov prispôsobí individuálne preferovanej výške sedenia. (Foto: Viega)

 

 

viega7

Maximálny komfort: Stlačením tlačítka sa posunie WC prvok Eco Plus záchodovú misu až o osem centimetrov nahor alebo nadol. (Foto: Viega)

 

 

viega8

Madlá vedľa WC sa väčšinou neriešia. V starobe ale možno budú potrebné. S pomocou pripevňovacích prvkov, ktoré sú integrované v predstenovom systéme, je možné neskôr  flexibilne zareagovať. Pretože v prípade potreby je možné do drevených dosiek dodatočne naskrutkovať sklopné madlá. (Foto: Viega)

 

O Viega Visign: Technology meets Design

Nielen elegantný vzhľad a niekoľkokrát ocenený design produktov Viega Visign sa stále viac presadzuje v modernom usporiadaní kúpeľne. Vynikajúca je tiež vyzretá technika a vysoký komfort. Svet produktov Viega Visign zahrňuje okrem iného ovládacie dosky WC, sprchové žliabky, kúpeľňové a podlahové odtoky, zápachové uzávery pod umývadlá a vaňové príslušenstvo. Úplne nový rozmer komfortu poskytujú elektronicky ovládané vaňové odtokové súpravy Multiplex Trio alebo modul WC s nastavovaním výšky pomocou stlačenia gombíka. Technology meets Design – technická rafinovanosť sa snúbi s nadčasovým dizajnom.

 

O firme:

Spoločnosť Viega s viac ako 3500 zamestnancami v súčasnosti patrí k popredným výrobcom sanitárnej techniky. Výroba je sústredená v piatich výrobných závodoch v Nemecku. Závod v McPherson (Kansas/USA) sa orientuje na severoamerický trh a podnik v Wuxi (Čína) na ázijský trh. Pre spoločnosť Viega je najdôležitejšia predovšetkým výroba inštalačnej techniky. Okrem potrubných systémov vyrába tiež predstenové a odvodňovacie systémy. Sortiment zahŕňa viac ako 17 000 produktov s rozmanitými možnosťami využitia, napríklad v technickom vybavení budov, v infraštruktúre, v priemyslových zariadeniach alebo pri stavbe lodí. Spoločnosť Viega bola založená v roku 1899 v Attendorne v Nemecku a od 60. rokov sa začala presadzovať na medzinárodnom trhu. V súčasnosti sa produkty Viega používajú na celom svete. Tovar je na jednotlivých trhoch distribuovaný prevažne prostredníctvom odborných veľkoobchodov.