OHREV PITNEJ VODY TEPELNÝM ČERPADLOM

Kontakt:Galvaniho 7821 04, Bratislavatel: 02/4820 08 02email: info@wolfsr.skWeb: www.wolfsr.sk
Detaily o firme

Tepelné čerpadlá sú dnes veľmi perspektívnym zdrojom energie pre domácnosti, komerčné budovy i verejný sektor, vyžadujú si však osobitý prístup. Jedným zo špecifík je aj správne riešenie ohrevu pitnej vody.

 

 wolf

 

Tepelné čerpadlá pracujú tým efektívnejšie, čím je nižšia výstupná teplota vykurovacej vody do okruhov spotreby. Pri teplote nad 50 °C, ktorú potrebujeme na ohrev pitnej vody, hospodárnosť tepelného čerpadla výrazne klesne. Navyše, ak sa použije bežný ohrievač vody, vzniká aj ďalší problém. Zásobníkový ohrievač pitnej vody pripojený na tepelné čerpadlo musí mať ohrievací register s podstatne väčšou plochou než zvyčajne, aspoň 0,23 m2 na 1 kW výkonu tepelného čerpadla. Štandardne ohrievače vody sú nepoužiteľné, lebo spôsobujú rýchle prehriatie tepelného čerpadla a jeho vypnutie. Keďže si tepelné čerpadlá spravidla vyžadujú aj akumulačný zásobník vody, výhodným riešením sú kombinované akumulačné zásobníky, prispôsobené aj na súčasný ohrev pitnej vody.

 

 wolf1

Vrstvový kombinovaný zásobník vody k tepelnému čerpadlu


Vrstvovému zásobníku postačuje v hornej zóne minimálna vrstva horúcej vykurovacej vody, aby sa pitná voda zohrievala s dostatočným výkonom. Pritom celý objem pod touto vrstvou môže byť úplne studený. Ak budeme tento studený objem ohrievať tepelným čerpadlom, ktoré je schopné zvyšovať jeho teplotu len postupne zohrievaním vody o 5 °C, nesmieme pritom rozbiť teplú vrstvu v hornej zóne zásobníka. Dá sa to dosiahnuť tzv. spodným plnením zásobníka bez ovplyvnenia jeho teplotného rozvrstvenia. Aby sa dal tento princíp spodného plnenia uplatniť, musí sa na zásobníku vody vytvoriť ešte ďalšie špeciálne hrdlo, na pripojenie spiatočky tepelného čerpadla, využívané len na tento účel. Akumulačný zásobník vody Wolf typu BSP-W, určený špeciálne na pripojenie k tepelným čerpadlám, je takto vybavený a ako ucelený systém dáva tepelnému čerpadlu také parametre hospodárnosti, ktoré sa nedajú inak dosiahnuť. Pritom poskytuje aj vysoký užívateľský komfort s rýchlym nábehom a dostatkom teplej vody.

 

 wolf2

Viac informácií na www.wolfsr.sk