VZDUCHOVÉ TEPELNÉ ČERPADLO THERMIA ATEC - FLEXIBILITA, ŽIVOTNOSŤ A ÚSPORA HODNÁ OBDIVU

Kontakt:Turá Lúka 241907 03, Myjavatel: +421346214431email: ivar@stonline.skWeb: www.ivarsk.sk
Detaily o firme

Vzduchové tepelné čerpadlá, predovšetkým v našich zemepisných šírkach, sú v obľube nielen kvôli nízkym inštalačným nákladom (v porovnaní s tepelnými čerpadlami, ktoré potrebujú hlboké a nákladné vrty), ale taktiež preto, že klíma strednej Európy je vyslovene vhodná pre ich využívanie. Teplotné zimné extrémy trvajú krátku dobu, nie sú príliš nízke a priemerné teploty vonkajšieho vzduchu počas vykurovacej sezóny sú pomerne vysoké. Ďalším plusom pre použitie vzduchového tepelného čerpadla je ročný vykurovací faktor, ktorý vývojom tohto produktu prešiel značným vylepšením a jeho hodnoty sa už blížia k hodnotám ročného vykurovacieho faktoru zemných tepelných čerpadiel.

 

thermia

 

Thermia vyrába len čistokrvné švédske tepelné čerpadlá s hermeticky uzatvoreným chladiacim okruhom vyvinuté vo výskumnom a vývojovom stredisku v Arvike (Švédsko) a sú starostlivo vyrobené priamo samotnými Švédmi taktiež v Arvike. Výrobný závod v Arvike je rozsiahly a výroba prebieha od zostavenia  a ručného spájkovania chladiaceho okruhu, cez kontrolu  elektronickými prostriedkami, vákuovaním, elektronicky monitorované plnenie chladivom, po konečné a riadne testovanie ako samotného chladiaceho okruhu, tak i riadiacej elektroniky a funkcií celého zariadenia. Každé tepelné čerpadlo, ktoré sa dostane do distribúcie musí na 100 % splniť všetky kvalitatívne a funkčné testy.

 

Thermia Atec je vonkajšie monoblokové tepelné čerpadlo využívajúce technológiu priameho odparu. Atec je vyvinutý s cieľom minimalizovať emitovaný hluk pri štandardnom prevádzkovom móde. Bola uplatnená progresívna technológia - upravenie  aerodynamického tvaru lopatiek (technológia HyBlade), použitie hybridného kompozitu pre lopatky a EC motor  ventilátora. Ďalej existuje ako prídavná možnosť prevádzkovanie Atecu v tichom móde (napríklad v noci).

 

Ďalší dôležitý faktor ovplyvňujúci vývoj Atecu, bol cieľ maximalizovať ročný vykurovací faktor, k čomu slúži technológia OPTIMUM. Vďaka nepretržitej optimalizácii pracovných podmienok chladiaceho okruhu boli dosiahnuté vynikajúce reálne ročné vykurovacie faktory (SPF), a tým umožnili Atecu umiestňovať sa na predných priečkach nezávislých testov švédskeho úradu pre energetiku. Princíp technológie OPTIMUM spočíva  v udržiavaní rozdielu teplôt ∆T vonkajšieho vzduchu a udržiavaní ∆T vykurovacej vody na konkrétnych hodnotách a v dokonalom riadení zaplavovania výparníka chladivom. K vyššie popísanému slúži EC motor ventilátora s premenlivými otáčkami na strane vzduchu, obehové čerpadlo s premenlivými otáčkami na strane vykurovacej sústavy a elektronický expanzný ventil na strane chladiaceho okruhu. V neposlednej rade sa na vykurovacom faktore, spoľahlivosti a životnosti podieľa výber kompresoru scroll Copeland ZH (málo pohyblivých častí, vysoká účinnosť) a chladiva R407C, ktoré sa najlepšie hodí pre prevádzkové podmienky vzduchového tepelného čerpadla Atec.

 

Atec je dostupný vo výkonoch 6, 9, 11, 13, 16 a 18 kW,  poskytuje vykurovanie a samozrejmosťou je funkcia prípravy teplej vody. Vďaka štvorcestnému prepínaciemu ventilu, ktorý  je umiestnený v chladiacom okruhu je umožnené odmrazovanie reverzáciou a rovnaká funkcia umožňuje chladenie v letnom  období. Funkcia chladenia je vstavaná a k dispozícii pri každom type Atecu, rovnako ako funkcia riadenia systému  s buffer tankom. Ako príslušenstvo je k dispozícii taktiež webserver Thermia Online pre diaľkové monitorovanie a ovládanie Atecu. Kompletný set tepelného čerpadla sa skladá z vonkajšej jednot-ky príslušného výkonu a vnútornej jednotky vo variante, ktorý je podľa potrieb užívateľa ponúknutý z nasledujúcich možností:  Standard, Plus, Total a Total +60.

 

thermia2

Špičkové technológie sú už dostupné, je čas ich začať využívať.

 

Ing. Jan Jokeš, IVAR CS

Podobné odporúčané články: