Zorientujte sa pri výbere záhradnej dlažby

Exteriérová dlažba je neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady. Vhodná dlažba prirodzene dotvára prostredie okolo domu a charakter vašej záhrady. Venujte svoju pozornosť ponuke materiálov, povrchovej úpravy dlažieb i typov dlažbových systémov a vyberte si dlažbu, ktorá splní všetky vaše požiadavky.

Zámková dlažba od renomovaných slovenských výrobcov je vyrábaná z kvalitných materiálov, ktoré zaručia, že si udrží štruktúru, pevnosť i farebnosť na dlhé roky. Zámková dlažba predstavuje druh dlažby zo zhutneného betónu. Jeden druh dlažby je väčšinou dostupný vo viacerých rozmeroch a aj vo viacerých farebných prevedeniach, takže je možné vytvárať rôzne kombinácie či vzory. Exteriérová zámková dlažba je odolná proti poveternostným vplyvom, je mrazuvzdorná a vyžaduje si len minimálnu údržbu. Obľúbenú alternatívu zámkovej dlažby predstavujú záhradné platne, ktoré pre svoje väčšie rozmery nájdu uplatnenie najmä na exteriérových terasách. Pri ich výbere voľte mechanicky odolné, protišmykové a farebne stále modely, príjemné na chodenie.

 

dlazba1

 

Štruktúra je dôležitá

Dlažba môže byť dvojvrstvová s povrchom z prírodného kameňa či kamennej drviny. Pri výrobe zámkovej dlažby alebo záhradných platní sa využíva technika vibrolisovania. Vibrolisovanie je proces, pri ktorom je betónová zmes zhutňovaná pomocou vibračných a lisovacích činností. Vibrolisovaná dlažba je presná, flexibilná a pevná, čo vám zaručí pozoruhodný výsledný efekt dláždenia.

 

dlazba2

 

Povrchová úprava dlažby

Aby dlažba efektne dopĺňala váš pozemok, záhradu i dom, vyberte si takú, ktorá spracovaním povrchového materiálu najlepšie vyhovuje exteriérovým podmienkam. Vybrať si môžete napríklad jednoduchý hladký povrch či brokovaný povrch, pri ktorom je povrchová vrstva tvarovaná otryskávaním guľovitými časticami tryskacieho prostriedku. Na výber sú tiež dlažby s povrchom s fázou i bez fázy, vymývané či otĺkané. Medzi najobľúbenejšie typy v súčasnosti patrí aj dlažba s historickou patinou, kde sú úmyselne pridané látky, aby materiál vyzeral staro. ,,Historický efekt v spojení s modernými a kvalitnými technológiami zaručuje spokojnosť zákazníkov, ktorí si tento typ dlažby zvolia,“ uvádza marketingová manažérka Aneta Neuschelová zo spoločnosti Premac.

 

dlazba3

 

Akú si môžete vybrať?

Dlažba do záhrady

Je špecifická svojou tvarovou rôznorodosťou a neobyčajným dizajnom dlaždíc. Dlažba do záhrady či okolia domu sa vždy prispôsobuje celkovej harmónií a atmosfére okolia domu a mala by byť v súlade s architektúrou domu.

Ekologická dlažba

Ekologické druhy zámkových dlažieb zaručujú odtok povrchovej vody do podložia, a to špeciálnym tvarom dlaždíc, ktoré vytvárajú pri ukladaní priesakové otvory. Plocha ostane suchá, bez zbytočnej vody, ktorá je odvádzaná do škár, vďaka distančným výstupkom a následne prepúšťaná do podkladovej vrstvy.

Zatrávňovacia dlažba

Špeciálnu kategóriu zámkovej dlažby tvorí dlažba pre trávnaté plochy – zatrávňovacia dlažba. “Zatrávňovače“ sú vhodné hlavne pre ľudí, ktorí sa nechcú vzdať zelene spred domu, a preto často využívajú zatrávňovače ako účelovú a zároveň ekologickú dlažbu.

Historická dlažba a dlažobné kocky

Špecifický typ dlažby vhodný hlavne do historických centier, námestí, kláštorov alebo historicky chránených pamiatok. Ide o špeciálny druh dlažby opracovanej v štýle prírodného kameňa, aby pôsobila čo najprirodzenejšie s okolím.

Vymývaná dlažba

Dlažba, ktorá je tvorená zmesou drobných oblých kamienkov, na pohľad hladkých. Pôsobí príjemne, je bezpečná aj za mokra. Je ľahko udržiavateľná a čistiteľná. Terasová dlažba z vymývaného betónu sa hodí najmä ku bazénom, ale aj  na záhradný chodník.

 

dlazba4