OBNOVTE STARÝ DOM A ZÍSKAJTE VYNOVENÚ REZIDENCIU

Kontakt:Bajkalská 30, P.O.Box 48,
829 48, Bratislava 25
Centrum telefonických služieb
pre klientov:
02/58 55 58 55
Web: www.pss.sk

Bytový dom obstavaný lešením a obalený nepriehľadnou fóliou či vrecovinou. Takýto pohľad sa nám bežne naskytne na mnohých slovenských sídliskách. Pripomína to návštevu u lekára. Pacient je diskrétne zahalený a čo s ním lekár, v tomto prípade stavebná firma robí, to zostáva skryté pred pohľadmi okoloidúcich.

 

  foto pss

 

Povedzme si, čo sa tu vlastne deje. Kvôli objektivite sa musíme vrátiť o niekoľko rokov späť, do minulosti.

 

Obnova prináša úsporu

Každý bytový dom, rovnako ako každé iné zariadenie, starne a opotrebúva sa. Zhoršuje sa kvalita a komfort bývania v ňom, na druhej strane stúpajú náklady. Predovšetkým na teplo a teplú úžitkovú vodu. Pravda, touto problematikou sa zaoberáme zväčša len pri ročnom vyúčtovaní za energie a služby. A možno práve toto je okamih pravdy, kedy je vhodné rozhodnúť sa pre investíciu do obnovy bytového domu, ktorá prinesie viacero neprehliadnuteľných benefitov vrátane zásadnej úspory na platbách za energie. Recept je jednoduchý. Stačí eliminovať tepelné straty a výsledok sa obratom dostaví. Pretože cena tepla je tým nižšia, čím menej ho spotrebujeme. Pravda, kto si myslí, že stačí zatepliť len jednu stranu domu, ten sa určite mýli. Úprav, ktoré je potrebné urobiť, je podstatne viac. Ale aj výsledok po takzvanej hĺbkovej obnove bytového domu bude zaujímavejší.

 

Čo vlastne môžeme získať?

  • predĺžime životnosť budovy
  • znížime náklady na energie o 50 %, ba aj viac
  • zvýšime bezpečnosť svojho bývania
  • eliminujeme zatekanie do bytového domu
  • odstránime hygienické nedostatky – plesne
  • zlepšíme architektonický vzhľad budovy
  • zvýšime trhovú cenu bytov
  • znížime emisie CO2

 

psstext

 

Úpravy krok za krokom

Je zrejmé, že na začiatku musí byť dohoda medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov. Zvyčajne k nej dochádza na schôdzi, kde sa určí aj potreba a rozsah prác, ktoré je nevyhnutné vykonať. Na základe cenových ponúk sa schvaľuje tiež dodávateľ prác i spôsob financovania. Ale poďme po poriadku. Platí pravidlo, že čím viac do obnovy bytového domu investujem, tým viac vďaka nej získam. Zvyčajne sa začína odstránením systémových porúch alebo nedostatkov v statike bytového domu. Nasleduje výmena okien, vstupných brán, oprava balkónov, lodžií, schodísk a výťahov. Potom prichádza na rad zateplenie obvodových múrov, izolácia a zatepľovanie strechy i základov bytového domu. Zabudnúť však nesmieme ani na výmenu a zaizolovanie vnútorných rozvodov, či už tepla, vody alebo elektriky, vyregulovanie vykurovacej sústavy a inštaláciu termostatických ventilov na radiátory.

 

Výhodný úverový program

Áno, prác ktoré sme vymenovali je veľa a nie sú práve lacné. Preto je dôležité nájsť spoľahlivého finančného partnera, ktorý dokáže prísť s výhodným riešením. Práve takým je Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá obnovu bytových domov financuje už 18 ­rokov. Úroková sadzba tých najvýhodnejších úverov na obnovu bytových domov od PSS, a. s., sa v súčasnosti začína už od 1,25 % ročne. Splácanie takéhoto úveru s jednoročnou fixáciou úrokovej sadzby v minimálnej výške aspoň 40-tisíc € môže trvať od 10 až do 30 rokov. Úrokovú sadzbu si môžete zafixovať nielen na jeden, ale aj na tri či päť rokov, prípadne na celú dobu splácania úveru. Úrokovú sadzbu úverov určených na významnú obnovu bytových domov nad 400-tisíc € banka stanovuje individuálne. PSS, a. s., umožňuje aj predčasné splatenie úveru, vďaka ktorému je možné prefinancovať až 100 % plánovaných opráv v bytovom dome. A úver netreba ani zakladať nehnuteľnosťou. Stačí len vinkulovať 3 mesačné splátky úveru, alebo zriadiť záložné právo k pohľadávkam fondu údržby a opráv bytového domu.