Baumit Fasáda roka 2017 pozná svojich víťazov

Kontakt:Žižkova 9811 02, Bratislavatel: 02/593 033 33email: baumit@baumit.skWeb: www.baumit.sk
Detaily o firme

Súťaž Baumit Fasáda roka 2017 už pozná svojich víťazov. Víťazné fasády a ich tvorcovia boli predstavení 21. júna 2017 na slávnostnom galavečeri, ktorý sa niesol v duchu „cinema“, keďže sa odohrával v netradičných priestoroch moderného kina Cinemax Bory v nákupnom stredisku BoryMall.

 

Multiplexová kinosála privítala vyše 400 hostí z radov architektov,investorov, partnerov a spolupracovníkov Baumitu. Známa moderátorská dvojica Marcel Forgáč a Milan Zimnýkoval, alias Junior nenechali nič na náhodu. Vtipnými glosami o živili odovzdávanie cien v jednotlivých kategóriách, čím prispeli k výbornej atmosfére večera. Súčasťou galavečera bol aj spomienkový medailón na Ing. Ivana Tkáča z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči, ktorý nás minulý rok náhle opustil. Ivan spolu so svojim tímom nadšených a kvalifikovaných pracovníkov reštauroval množstvo cenných pamiatkových objektov, z ktorých boli viaceré ocenené práve v súťaži Baumit Fasáda roka. Spomeňme aspoň Meštiansky dom v Levoči, kostol sv. Jakuba v Levoči a mnohé iné.

 

avana

 

Do 9. ročníka tejto prestížnej súťaž e, ktorej cieľ ostáva rovnaký, a to trvalé presadzovanie a podpora kvality fasád novostavieb, rekonštruovaných a sanovaných budov na Slovensku a zároveň ocenenie tých najlepších riešení, bolo prihlásených 193 objektov, ktoré splnili podmienky súťaže. Spomedzi 193 prihlásených diel nominovala porota spolu 16 diel v 5 súťažných kategóriách. Z tohto počtu boli v kategórii Rodinný dom nominované 3 stavby, v kategórii Rezidenčné projekty a občianska vybavenosť 3 stavby, v kategórii Obnovená a adaptovaná budova 3 stavby, v kategórii Sanovaná historická budova 5 stavieb a v kategórii Zateplený panelový dom 2 stavby. Odborná porota nakoniec udelila 5 hlavných cien a 1 čestné uznanie.

 

cadca

 

Odborná porota známej súťaže zasadla v novom zložení. Predsedom poroty ostala aj v tomto ročníku Doc. Ing. arch. Andrea Bacová, PhD., ktorá zastupuje akademickú obec (FaA STU). Je zároveň aj členkou medzinárodnej poroty v súťaži Baumit Life Challenge, ktorá je medzinárodnou - európskou fasádou roka. Pozvanie do poroty prijal aj Ing. arch. Imrich Pleidel, prezident SKA (Slovenská komora architektov). Ďalšími členmi odbornej poroty sú:

Ing. arch. Sebastián Nagy (sebastian nagy architects, s.r.o.),

Ing. arch. Matej Grébert (Compass, s.r.o.),

Ing. arch. Juraj Hantabal (ateliér hantabal architekti, s.r.o.),

Ing. arch. Alexander Schleicher (SPDe, s.r.o.).

Porota ocenila rôznorodosť prihlásených diel, pričom najsilnejšie zastúpenou bola kategória Rodinný dom.

 

rodinydd

 

Ocenené objekty v jednotlivých kategóriách:

1. Rodinný dom

Hlavná cena: Rodinný dom, Hrubá Borša

Architekt/Projektant: Ing. arch. Tomáš Dupkala, Ing. arch. Štefan Petras, Ing. arch. Matúš Repka, Ing. arch. Pavol Ružbarský

Realizačná firma: LEDAX, s.r.o.

Investor: ENDORFINE, s. r.o.

 

2. Rezidenčné projekty a občianska vybavenosť

Hlavná cena: Bytový dom Avana, Stupava

Architekt/Projektant: architekti.sk, Ing. arch. Martin Rezník, Ing. arch. Matúš

Polák, Ing. arch. Juraj Makový

Spolupráca: Ing. arch. Silvia Kračúnová

Realizačná firma: Colorstav-team, s. r.o.

Investor: Avana Invest

 

zelena zaba

 

3. Obnovená a adaptovaná budova

Hlavná cena: Kúpalisko Zelená žaba, Trenčianske Teplice

Architekt/Projektant: Cube Design, s.r.o.

Realizačná firma: LG - STAV, s. r. o.

Investor: Synot, a. s.

 

Čestné uznanie:

Kino Úsmev, Košice

Architekt/Projektant: Architekti zerozero

Realizačná firma: Cinefil, o. z.

Investor: Cinefil, o. z.

 

palac

 

4. Sanovaná historická budova

Hlavná cena: Rosenfeldov palác, Žilina

Architekt/Projektant: Akad. arch. Dušan Voštenák

Investor: Mesto Žilina

 

5. Zateplený panelový dom

Hlavná cena: Bytový dom Studenohorská ulica, Bratislava

Architekt/Projektant: s_form, s.r.o.

Realizačná firma: Restiko, s. r. o.

Investor: Spoločenstvo Studenohorská 2-4

 

Baumit Plyšová kocka

Vyvrcholením večera bolo odovzdanie Plyšovej kocky – ocenenia, ktoré už neodmysliteľne patrí k súťaži Fasáde roka. Baumit Plyšová kocka je zvláštna cena, ktorú odovzdáva spoločnosť Baumit spolu s finančnou dotáciou organizácii, alebo subjektu, ktorý stavia nie doslova, ale v prenesenom význame. Stavia mosty porozumenia, buduje ostrovy lásky a prijatia pre ľudí s hendikepom, na okraji spoločnosti, či bez domova. Oceňuje ľudské činy, ktoré „menia fasádu“ našej spoločnosti k lepšiemu. Cenu Baumit Plyšová kocka 2017 získalo Občianske združenie KRÍDLA. Združenie príbuzných, priateľov a ľudí s psychickými poruchami KRÍDLA je jedným z mála združení, ktoré je orientované na oblasť psychických porúch. Má za sebou takmer 20-ročné dobrovoľnícke aktivity v tejto oblasti, vďaka ktorým vzniklo aj občianske združenie KRÍDLA (2002) a v roku 2005 aj Rehabilitačné stredisko Krídla, ako prvé v Bratislave a štvrté na Slovensku. Cieľom Rehabilitačného strediska je pomôcť ľuďom s psychickými poruchami obnoviť, ale aj získať schopnosti a zručnosti, ktoré ochorením stratilia ktoré im umožnia opäť sa vrátiť k plnohodnotnému a samostatnému životu. Slávnostný galavečer ukončilo hudobne aj vizuálne zladené spevácke zoskupenie Fragile. Večer pokračoval do neskorých hodín v neformálnej atmosfére, k čomu prispel aj DJ Alex.

 

Tento rok sa do hlasovania opäť zapojila aj laická verejnosť prostredníctvom facebookovej aplikácie. Viac informácií nájdete na stránkach: www.fasadaroka.sk a www.baumit.sk.