EKOLOGICKÁ DLAŽBA

V súčasnosti sa čoraz viac zvyšuje dopyt po ekologických materiáloch. Premýšľať a konať ekologicky je žiadané aj v oblasti stavania a bývania, čo sa dá ľahko realizovať výberom vhodnej záhradnej dlažby. Záhrada bude vyzerať dobre, a navyše sa vám poďakuje aj príroda.


Vyrobiť dlažbový systém, ktorý je dostatočne šetrný k životnému prostrediu je náročná úloha. Ľahko dostupné a populárne dlažby z klasického betónu postupne nahrádzajú ekologické druhy dlažieb. Ekologické dlažby chránia životné prostredie prostredníctvom prítomných flexibilných a priepustných systémov. Docieliť vysoký efekt priepustnosti je možné pomocou použitia kameninových, ale aj pevných škár. Pred ukladaním dlažby sa pripraví eko-plocha, ktorá vytvorí vhodné podmienky na absorpciu zrážkovej vody. Existuje viacero spôsobov eko-pokládky, ako napríklad dierkovaný systém (radová pokládka), uzatvorená porézna pokládka či výsadbová spevnená pokládka. Konkrétny druh dlažby sa priamo kombinuje s vhodným typom pokládky.dlazba

 

Eko dlažba

Ekologické dlažby získavajú čoraz väčšiu popularitu aj na Slovensku. „Medzi ekologické dlažby patrí napríklad drvená pórobetónová dlažba Klimapor, ktorá umožňuje vode presakovať priamo cez dlažbu, a to vďaka špeciálnym prísadám, technológii a poréznej štruktúre,“ uvádza Aneta Neuschelová z Premacu. Aby dažďová voda presakovala cez povrch do podložia, je potrebná prítomnosť rozpier, ktoré rozšíria vzdialenosť medzi jednotlivými prvkami dlažby. Niektoré typy dlažieb majú rozpery pevne formované, zatiaľ čo iné sú samy o sebe vyrábané tak, aby zabezpečovali vysoký výkon vsakovania.

 

Prírodné vzory

Zákazníci obľubujú najmä dlažbu s prírodným vzorom. Betónová dlažba často vyzerá podobne ako kamenná či drevená. Keďže drevo je prírodný materiál, ktorého údržba je nesmierne náročná, voľba padá na nenáročnú betónovú dlažbu s prírodným vzorom. Vzhľad dlažby neovplyvňuje fakt, či je ekologickejšia alebo nie. Ekologický faktor prichádza až pri výbere spôsobu pokládky.

 

dlazba1

 

Ako na to?

Ak chcete efektívne odvodniť príjazdové cesty či iné veľké plochy, riešením pre vás je využitie dištančných rozpier. Tie sa totižto ukladajú do drenážnych škár so šírkou niekoľkých centimetrov, a vďaka tomu dokážu účinne a jednoducho odvodniť rôzne plochy.

 

Ekologickejší dojem spôsobuje aj tráva vysadená v drenážnych škárach. Tento spôsob zatrávnenia si však vyžaduje pravidelnú starostlivosť, a to kosenie a zavlažovanie.

 

Existujú aj typy dlažieb, ktoré sú vyrábané s integrovanými rozperami. Všetky škáry sú v tomto prípade rovnomerné a voda cez drenážnu vrstvu výborne presakuje až do zeme. Pri tomto type je nutné vytvorenie kvalitného podložia, ktoré je odolné a schopné vsiaknuť dostatočné množstvo vody.

 

Ak sa chcete vyhnúť dištančným rozperám, riešením sú špeciálne druhy dlažieb, z ktorých sú vynechané rohy (napr. Ex-ek). Takýmto spôsobom vznikne kompaktná plocha, ktorú je možné ľahko odvodniť. Pri pokládke tohto typu dlažby stačí zachovávať minimálne rozpätie škár.

 

Pre všetky ekologické pokládky platí, že podiel škár musí byť dostatočne vysoký, aby dokázali vodu prepúšťať, zatiaľ čo podložie musí vsiaknuť primerané množstvo vody.

Zdroj foto: Premac