Fasáda ako kľúčový dizajnový prvok domu

Fasáda nie je len vonkajší obal domu alebo budovy. Fasáda umožňuje architektúre stavby vyniknúť a získať jedinečnosť definovanú vaším vkusom a osobnosťou. Rastúca obľuba zaujímavých riešení fasád ale nie je žiaden módny výstrelok, fasády domov si ľudia skrášľovali maľbami a ornamentmi dlhé stáročia. Moderné technológie a inovatívne riešenia však hranice možností pri dizajne fasád výrazne posunuli.

 

argeton 

 

Revolúciu medzi rodinnými a bytovými domami zažívajú odvetrávané fasády. Na trhu sú už niekoľko desaťročí, no až v ostatných rokoch sa začali využívať pri stavbách rodinných domov aj v našich končinách. Rozdiel oproti kontaktným fasádam je ten, že medzi izoláciou a vonkajšou fasádnou vrstvou (fasádnymi platňami) je vzduchová medzera, ktorá zlepšuje paropriepustnosť a zabraňuje tvorbe vlhkosti, pomáha vyrovnávať tepelné rozdiely, či zlepšuje tepelno a zvukoizolačné vlastnosti obvodovej steny.

 

Z technického hľadiska sú teda odvetrávané fasády skvelou voľbou pre každú budovu. Oveľa zaujímavejšie sú však z dizajnového hľadiska. Ponúkajú takmer neobmedzené možnosti stvárnenia fasády, ktorá tak môže oveľa lepšie reflektovať zámer architekta, či predstavy budúceho majiteľa domu. Okrem tvarov je na výber aj pomerne široká ponuka materiálov od vláknocementových, cez drevené, či keramické fasádne platne až po lícové tehly.

 

Absolútne výnimočná je ale svojimi vlastnosťami keramika. Má extrémne dlhú životnosť, počas ktorej si dokáže uchovať stálu farbu a je odolná voči počasiu, machom aj lišajníkom, vďaka čomu je prakticky bezúdržbová. Aj napriek výnimočným vlastnostiam nie sú keramické fasádne platne na Slovensku známe. Preto sa spoločnosť Wienerberger rozhodla na náš trh uviesť značky Argeton a Argelite, ktoré sa špecializujú na výber keramických fasádnych platní.

 

s fasadou

 

Keramické fasády Argeton ponúkajú širokú škálu tvarov, farieb a odtieňov. Pri väčších projektoch sú dokonca platne vyrábané na mieru, presne podľa špecifikácie architekta, čo umožňuje jedinečné riešenia fasád. Model Terzo napríklad vďaka zdanlivým škáram na povrchu, v rozličných šírkach a odstupoch, umožňuje vznik živej a estetickej fasády, kým model Danza vytvára na fasáde fascinujúcu hru tieňov a optickú zmenu odtieňov farby, čo vzniká prekrytím jednotlivých dosiek v kombinácii s uhlom dopadu svetelných lúčov. Najnovší trend stvárňujú fasádne platne Altivo, ktoré sú orientované vo zvislom smere. Fasády Argeton dokážu ešte viac očariť svojou eleganciou a nadčasovou dokonalosťou v kombinácii s oceľou, sklom, či drevom.