Generálne upratovanie kuchyne bez použitia chemikálií

Kuchyňa je zväčša najpoužívanejšou miestnosťou v celej domácnosti. Miesto, kde pani či pán domu chystajú rôzne dobroty a odkiaľ sa často tiahnu inšpiratívne vône. Ak sa však v kuchyni skutočne pravidelne varí, je raz za čas generálne upratovanie priam nevyhnutné. Nemáme na mysli utretie linky a drezu po varení, ale dôkladné čistenie, pri ktorom sa treba zamerať i na odolnú špinu a mastnotu.

 

Základom je dobré vybavenie. Pokiaľ máte kvalitné pomôcky, nemusíte sa báť, že vám práca zaberie celý deň. Prinášame vám jednoduchý návod, ako s efektívnymi pomocníkmi skrátite dobu upratovania na minimum.

 

Začnite chladničkou

Všetky potraviny vyberte von a pri tejto príležitosti skontrolujte ich dátum spotreby. Keď už máte chladničku prázdnu, vytrite všetky poličky, zásuvky, priestor dverí i tesniace gumičky handričkou. Ideálna je na to mikrohandrička, s ktorou nebudete potrebovať žiadny čistiaci prípravok, stačí ju iba navlhčiť. Ak sa z chladničky valí nepríjemný zápach, vytrite police handrou namočenou v octovej vode.

Tip: Aby ste sa zápachu zbavili dlhodobo, skúste do nej dať nádobku s octom, rozrezaný citrón alebo rozkrojené jablko, ktoré pachy neutralizujú.

 

Pokračujte obkladačkami

Na ich čistenie použite hubku na riad. Uľahčíte si tým prácu v prípade zaschnutej špiny. Vyskúšajte napríklad hubku INOX od Viledy. Je vyrobená z exkluzívnej PUR aktívnej vrstvy, ktorá je abrazívna a poradí si i so zaschnutými nečistotami. Zároveň je ale šetrná k citlivým materiálom, takže nehrozia žiadne škrabance. Ani pri pravidelnom upratovaní sa nevyhnete zájdeným špáram medzi obkladačkami, ktoré nie je jednoduché vyčistiť. Máme pre vás tip, ako ich jednoducho vyčistiť bez použitia chémie.

Zmiešajte ¼ šálky octu, ½ šálky jedlej sódy, šťavu zo štyroch citrónov, teplú vodu a s takto pripravenou zmesou sa vrhnite do čistenia. V prípade veľkého znečistenia skúste zmes najprv starou zubnou kefkou do špár vtrieť, nechať ju chvíľu pôsobiť a na záver zotrieť hubkou.

 

handricka 

 

Veľké spotrebiče

Obkladačky sú hotové, a tak sa môžete pustiť do likvidácie neporiadku na sporáku, varnej doske, v rúre a mikrovlnke. Umývanie sporáka či varnej dosky je nevďačná práca, pretože ich väčšinou umývate s vedomím, že budú zase čoskoro špinavé. Pripečených nečistôt sa najlepšie zbavíte pomocou  dobre zvolenej hubky. Rúru nastavte zhruba na 100 °C a nechajte ju chvíľku ohriať. Vplyvom tepla nečistoty lepšie povolia. Tie následne zlikvidujte použitím vrchnej strany hubky na riad, ktorá je špeciálne určená na zaschnutú špinu. Na dočistenie a konečné ošetrenie umývanej plochy opäť použite spodnú stranu INOX hubky. Tá zanechá povrch suchý, takže nebudete potrebovať ďalšie handričky. Pokiaľ máte rúru veľmi znečistenú, skúste si na hubke naniesť trochu jedlej sódy s kvapkou octu. Do mikrovlnnej rúry vložte pred čistením misku s vodou a na dve minúty rúru zapnite. Vnútrajšok potom pôjde umyť jednoduchšie. Potom pri jeho čistení postupujte rovnako ako pri klasickej rúre.

 

Ako na ďalšie kuchynské vybavenie?

Nesmiete opomenúť ani filtri digestora. Tie je najlepšie nechať odmočiť v mydlovej vode, a následne utrieť handričkou z mikrovlákna. Ak to ich vlastnosti umožňujú, môžete ich tiež vložiť do umývačky riadu a umyť ich v nej. Pokiaľ sú časti digestora neumývateľné, vystačíte si s mikrohandričkou, ktorú môžete namočiť v octovej vode, ktorá je sama o sebe účinným odmasťovačom.

 

Ani kuchynské dvierka a linka samotná nezostávajú ušetrené mastnoty, ktorá sa na nich počas varenia usadzuje. Je preto dobré umyť ich. Ideálne je použiť mikrohandričku Actifibre, ktorú stačí namočiť do vody. Je obohatená o aktívne absorpčné vlastnosti, takže zanecháva povrch skriniek nielen perfektne čistý, ale zároveň suchý.

 

Nesmiete vynechať ani drez a batérie. Drezy sú vyrábané z rôznych materiálov a každý z nich si väčšinou žiada špeciálnu starostlivosť. S univerzálnou handričkou Actifibre sa však nemusíte báť žiadneho povrchu. Jednoducho s ním vyčistíte drez, opláchnete ho a môžete pokračovať s umývaním batérie. Tú pomocou handričky v jednom kroku zároveň vyleštíte. Pokiaľ potrebujete vyčistiť i odpad, nalejte do neho deci octu, pridajte trochu soli, nechajte päť minút pôsobiť a nakoniec nalejte vriacu vodu. Tiež môžete skúsiť metódu, kedy do odpadu nasypete tri balíčky prášku do pečiva, ktoré zalejete vriacou vodou zmiešanou s citrónom.

 

Nakoniec podlaha

Na konci vám neostáva nič iné, než sa vrhnúť na podlahu. Pretože i tú musíte zbaviť prachu a baktérií, najprv ju povysávajte a až potom sa pustite do jej vytierania. Inak by sa vám chuchvalce prachu a nečistôt lepili na mop. Ideálnym pomocníkom môže byť mop Ultramax od Viledy. S ním vám vytieranie zaberie omnoho menej času a vďaka košu na žmýkanie budete ušetrení i ručnému žmýkaniu v špinavej vode. Pokiaľ máte podlahu extrémne znečistenú, pridajte do vedra s teplou vodou trochu octu. Ten podlahu nielen vydezinfikuje, ale tiež odmastí.