Jesenný prievan v domácnosti

Spravte po lete prievan v domácnosti a vyupratujte si ju s pomocníkmi 21. storočia. Ak sa vám do upratovania nechce, skúste si ho zaradiť namiesto fitka, ako aktívny pohyb.

 

Pozor na prach v obývačke a v spálni!

Príbytok si po lete zaslúži o kúsok väčšiu a hĺbkovú starostlivosť. Navyše ak sa trápite s alergiami, poriadne vyupratovanie je voľbou číslo jedna. Pustite sa do poličiek, skriniek a skríň v obývačke a v spálni. Najlepšie spravíte, ak začnete s poriadkom od hora. Pri utieraní vrchných poličiek a skríň sa všetky nečistoty ocitnú v prachovke alebo na zemi. Ušetríte si tak čas a prácu, keď podlahu zotriete ako poslednú. Alergia na domáci prach je v skutočnosti alergiou na roztoče alebo vzdušné plesne. Tie znečisťujú čiastočky prachu vo vzduchu, ktoré potom vdychujeme.

 

Kúpeľňa ako znovuzrodená

Vrhnite sa na kúpeľňu. Možno sa bude zdať, že táto malá miestnosť zaberie z celého časového plánu iba chvíľočku, opak je pravdou. Umývanie regálov a triedenie kozmetických prípravkov dokáže zabrať aj polovicu dňa. Ak sa k nim pridá aj drhnutie vane alebo sprchovacieho kútu a toalety, o celodennú prácu máte postarané. Zvoľte si na špinu silné prípravky, ale nezabudnite si pri tom chrániť pokožku a oči najlepšie s rukavicami. Zrkadlo je ako pohľad do duše človeka. Vyleštite ho a každé ráno sa doňho pozrite s úsmevom na tvári. Nakoniec vyperte predložky a nechajte prevoňať celú kúpeľňu aj toaletu.

 

jesen1

 

Srdce domova - kuchyňa

Srdcom domova je určite najviac využívaná miestnosť - kuchyňa. Príjemné posedenia s rodinou pri obede alebo večeri si vyžaduje čistotu a pohodovú atmosféru. Vypracte kuchynskú linku a vyutierajte všetky police a zásuvky. Ak máte  v regáloch podložky, vyberte aj tie a zotrite z nich prach. Nikdy neviete, kde všade sa dostane. Umyte všetky riady, príbor, poháre, šálky a hrnce. Nezabudnite ani na drez. Nič nenechajte na svojom mieste, všetko postupne vyberte z poličiek a nechajte prejsť vašimi rukami. Vrhnite sa na upratovanie s unikátnou handričkou Vileda Actifibre. Actifibre kombinuje vynikajúce absorpčné vlastnosti špongiovej handričky a čistiace účinky mikrovlákna. Handrička je jemná na dotyk a vďaka mikrovláknam sa hodí na všetky povrchy. Dokonca nepotrebujete ani žiaden chemický čistiaci prostriedok. Žiadne špeciálne prípravky na čistenie okien, či leštenie nábytku. Handričku jednoducho navlhčíte a zotriete ňou všetky nečistoty. Po použití ju jednoducho operiete. Keďže veľmi rýchlo schne, už po chvíľke je opäť pripravená do akcie. Nezanecháva na povrchu šmuhy, chĺpky ani škrabance. Čistí, saje a leští v jednom iba za pomoci vody

 

Hor sa na podlahy!

Zvláštnu pozornosť venujte podlahám. Na údržbu sú na rozdiel od kobercov oveľa jednoduchšie. Neskrývajú v sebe roztoče, a tak sú pre alergikov správnou voľbou. Zabudnite pri umývaní podláh na handru a zadovážte si pomocníkov v podobe mopov, či už so strapcami alebo s plochým návlekom alebo tie robotické, ktoré poupratujú, kým budete v práci alebo sa venovať iným činnostiam. Mopy na rozdiel od klasickej handry a vedra disponujú množstvom výhod. Nenamočíte si ruky do špinavej vody, neodriete kolená ani sa zbytočne nebudete ohýbať. Vytriete s nim všetky podlahy vo vašom byte, či dome. Jednoducho nalejete primerané množstvo vody do vedra, namočíte mop a stlačením pedálu odstránite z neho nadbytočnú vodu. Pričom tvar žmýkacej časti zabráni vystreknutiu vody pri žmýkaní. Alebo jednoducho pustite robotický mop do terénu pomocou jediného stlačenia. Vyskúšajte napríklad nový strapcový rotačný mop Easy Wring and Clean TURBO, ktorý spĺňa všetky požiadavky pre rýchle a efektívne umývanie podláh. Inovácie, ktorými prešiel, prinášajú ešte lepšieho pomocníka do každej domácnosti. Jedinečná hlavica mopu kombinuje dva druhy strapcov, a tak umožňuje vyčistiť aj tú najodolnejšiu špinu jediným ťahom. Biele strapce zo 100% mikrovlákna zaručujú jednoduché upratovanie a skvelú absorpčnú schopnosť. Červené strapce, vyrobené zo špeciálneho abrazívneho materiálu, dokonale vyčistia i tú najodolnejšiu špinu a zároveň s nimi nehrozí poškriabanie podlahy. Trojuholníkový tvar hlavice zaistí dostupnosť do rohov miestnosti a teleskopickú tyč ocení každá domáca žienka. Zdokonalenia sa dočkala aj konštrukcia vedra, ktoré je ľahšie, vybavené pozdĺžnou rukoväťou pre lepšiu stabilitu a jednoduchšiu manipuláciu a s čelným otvorom na vylievanie vody. Na praktický pedál stačí jednoducho našliapnuť a mop sa vyžmýka do poslednej kvapky za vás. Mop je vhodný pre všetky typy tvrdých podláh.

 

jesen2

 

Žiariace okná a biele záclony

Ak túžite po čistých oknách ako od profesionálov, okná bez šmúh, mušiek a iných nečistôt a najmä bez námahy skúste vysávač na okná. Nekonečné leštenie, aby boli okná dokonale čisté a bez šmúh je skutočne únavné. Navyše je tu problém s odkvapkávajúcou vodou na okenné rámy, parapety a podlahy. Tento problém môže byť ľahko vyriešený.

 

Zlaté pravidlá upratovania:

  • Plánujte!

Premyslite si, ako budete počas upratovania postupovať. Prejdite si jednotlivé miestnosti a naplánujte, čo v každej z nich chcete spraviť a tiež, čo k tomu budete potrebovať. Spíšte si zoznam a zamerajte sa vždy len na jednu miestnosť.

 

  • Myslite prakticky!

Ak ste sa rozhodli s prvými jarnými dňami zariadiť si čistý domov, nový nábytok si určite nebudete kvôli jednoduchšiemu upratovaniu kupovať. Môžete však zmeniť systém rozloženia v jednotlivých miestnostiach tak, aby ste mali ľahší prístup k niektorým miestam. Častým problémom sú káble a zásuvky, ktoré sú chaoticky posplietané za nábytkom. Zadovážte si rôzne držiaky a pásky, ktoré káble usporiadajú.

 

  • Dbajte na úložný priestor!

Väčšina z nás si doma ukladá množstvo vecí. Veľakrát je ich viac ako v skutočnosti potrebujeme. Pokiaľ ich už doma máte je dôležité, aby mali svoje miesto a mali ste ich kam uložiť. Zároveň by skrine nemali praskať vo švíkoch.

 

  • Vracajte veci na pôvodné miesto!

Veci, ktoré použijete, vráťte na svoje miesto. Odmenu za túto aktivitu pocítite hlavne vo chvíľach zhonu. Ak sa budete ponáhľať a v chvate vezmete kľúče od auta a kabelku. Alebo vás prekvapí neohlásená návšteva a nebudete ju mať kam usadiť. Či sa budete chystať vyupratovať celý byt alebo dom pred sviatkami. V tom prípade veci na svojom mieste oceníte. Bývanie si zútulníte oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Venovať sa tak budete môcť umývaniu okien, podláh, čisteniu sedačky, kobercov, povysávate si steny, vyutierate poličky od prachu a nanovo do nich naukladáte všetky predmety.

 

  • Frekventované miestnosti upratujte častejšie!

Najviac času trávite určite v obývačke a v kuchyni. Obe miestnosti sú tak náročnejšie na udržiavanie čistoty. Človek sa cíti dobre len tam, kde je útulne a čisto. V kuchyni sa najľahšie zbavíte všetkých nečistôt pomocou domácich pomocníkov. Nenechávajte drez plný riadu, vždy po sebe umyte, čo použijete. Starajte sa aj o chladničku a mrazničku. Neuskladňujte v nej potraviny, ktoré sú po záruke. Obývačku nezapratávajte zbytočnosťami. Neuskladňujte časopisy na stole alebo v stolíku. Nenechávajte na ňom ani použité taniere a poháre.

 

  • Naučte sa rýchlemu čisteniu podláh!

Pokiaľ máte podlahy z parkiet alebo dlažby, naučte sa ich povrch umývať aspoň raz za týždeň. Zbavíte sa tak veľkého množstva baktérií a zaschnutých nečistôt, ktoré sa môžu stať po dlhšom čase ťažko zmývateľné. Správne umývanie je aj efektívne. Neurobte chybu a nedrhnite podlahy s handrou nažitou vodou. Zadovážte si mop, ktorý nechá vaše kĺby a kríže oddýchnuť.

 

Nemusíte sa namáhať a zodrať pri upratovaní. Upratovanie sa môže stať pre vás radosťou, relaxom a aktivitou, ktorá vám pomôže spáliť zopár kalórií navyše. A pokiaľ sa vám návyky spojené s upratovaním dostanú pod kožu, ubudnú vám starosti aj stresy, ktoré mnohokrát prežívate pred sviatkami alebo pred príchodom návštevy.