Rozdiely v kvalite materiálov strešnej krytiny sa ukážu až po rokoch

Ak je strecha korunou domu, pálená keramická škridla je kráľovnou medzi strešnými krytinami. Tento prírodný a bezúdržbový materiál upúta už na prvý pohľad svojim štýlovým dizajnom, bezkonkurenčné vlastnosti ako – odolnosť, stálofarebnosť a dlhá životnosť robia z tejto strešnej krytiny jednu z najpoužívanejších.

 

Kvalitnú a zdravú strechu tvoria v prvom rade vynikajúce tepelno-technické akustické vlastnosti a odolnosť konkrétneho materiálu. Správne navrhnutá strecha by mala byť v zime na povrchu studená, to znamená, že by mala udržiavať teplo vo vnútornom priestore, a nie ho púšťať von. Keramická strešná krytina Tondach aktívne dýcha, prepúšťa vodnú paru, ľahko sa vysúša a pritom je nepresiakavá. V lete chráni objekt pred prehriatím a v zime zabraňuje úniku tepla navonok. Okrem toho tlmí hluk a pri silných nárazoch vetra nevibruje. Na rozdiel od iných materiálov je možné keramickú krytinu, vďaka tvárnosti ílu, vyrobiť aj v rôznych tvaroch a farebných prevedeniach. Vďaka premyslenému systému dvojitých hlavových a bočných drážok je zabezpečený dokonalý odvod vody aj pri extrémnom počasí.

 

krytina obr

 

Vyššia nasiakavosť - nerovná sa nižšia mrazuvzdornosť

Rozsiahly výskum na Katedre materiálového inžinierstva Stavebnej fakulty STU v Bratislave zistil, že voda v pálenej škridle, zamŕza v rôzne veľkých póroch pri rozdielnych teplotách (čím väčší priemer póru, tým vyššia teplota stačí na zamrznutie vody v ňom). Takže ľad vytvorený vo väčších póroch vytláča vodu do jemnejších kapilár, vďaka čomu sa tvorí ľadová triešť, ktorá pôsobí oveľa nižším tlakom a materiál škridly jej ľahko odolá. Okrem toho voda nezaplní celý objem póru, a tak na jej rozťahovanie pri zamŕzaní ostáva ešte miesto. Preložené do zrozumiteľnej reči to znamená, že aj keď do pórovitejšieho materiálu keramickej škridly nasiakne viac vody, nezvyšuje sa pri zamrznutí nebezpečenstvo, že sa škridla poškodí. Preto je možné pálenú škridlu použiť do všetkých nadmorských výšok na celom území Slovenska od 12° sklonu strechy.

 

krytina obr2

 

Pevnosť a odolnosť keramickej krytiny

V rámci odolnosti a pevnosti patria pálené škridly medzi neprekonateľné materiály. Konzistentnosť je daná pevnosťou keramickej väzby, ktorá sa vytvorí v procese výpalu, po ktorom je odolná proti mechanickým vplyvom. Náročná technológia vypaľovania vytvorí dokonalý homogénny produkt, ktorý je v harmónii s okolitým prostredím a tým nepodlieha žiadnym zmenám počas celej doby svojej životnosti. Keramická krytina Tondach tak dokonale odoláva najtvrdším, agresívnym poveternostným vplyvom počasia, náporom vetra, kyslým dažďom, silným mrazom, krupobitiu, zásaditým látkam a slnečnému žiareniu. Mimoriadne hladký povrch zabraňuje usádzaniu nečistôt, sadze, prachu, vtáčiemu trusu a machu. V zimnom období v našom klimatickom podnebí prechádza strecha náročnou skúškou zaťaženia snehom, preto strešná krytina Tondach ponúka možnosť, nainštalovať hneď niekoľko úrovní doplnkov, ktoré zabránia zosuvu snehu a tým následným škodám na majetku, alebo zdraví. Okrem toho šikmé strechy, z dôvodu sklonu, výborne odvádzajú dažďové zrážky prirodzenou cestou, a tým pádom je budova chránená pred možnými poškodeniami vodou.

 

krytina obr3

 

Keramická strešná krytina nezmení farbu ani za sto rokov

Farbu pálenej škridly nezmyje dážď ani nevytiahne slnko, keďže sa vyznačuje prvotriednou farebnou stálosťou. Špeciálne povrchové úpravy - engoba a glazúra nemenia svoju farebnosť, sýtosť, charakter ani intenzitu po celú dĺžku životnosti.

Povrchová úprava pálenej škridly Tondach totiž nevzniká nanesením či primiešaním farby, ale výpalom pri teplotách nad 1 000 °C . Rôzne odtiene sa dosahujú tak, že sa do ílovitého bahna primiešajú rôzne kysličníky kovov. Táto zmes sa nanáša na vysušené škridly a potom sa spoločne vypáli. Tak vzniká farebne stála - matná a pololesklá engoba alebo lesklá glazúra, zatavená hlboko do každej škridly. TONDACH ponúka širokú škálu foriem a farieb. Z toho vyplýva okolo 200 rôznych možností!

 

Storočnica v štandardnej výbave

Strešný systém TONDACH ponúka rôzne návrhy pre všetky typy striech a je ideálny pre pasívne, solárne a nízkoenergetické budovy. Ako odporúčaný medzinárodný stavebný biologický produkt je ocenený certifikátom „natureplus“. „Pri hodnotení strešného materiálu je rozhodujúca jeho trvácnosť a nie náklady vzniknuté v čase kúpy. Skutočná ekonomickosť materiálu znamená, že investor nemusí vynakladať ďalšie finančné prostriedky na rôzne iné opravy. Jednou z najdôležitejších výhod strešného systému Tondach, je jeho bezkonkurenčná životnosť a bezúdržbovosť. Výmena strechy bude potrebná najskôr o 100 rokov a preto poskytujeme záruku 33 rokov, na každý keramický produkt systému,“ dodáva  Peter Šebeňa, produktový manažér pre strechy, Tondach Slovensko, s r. o..