Výber okien si vyžaduje čas a trpezlivosť

Kontakt:Úkolky 1055696 81, Bzenectel: 518 389 517-9email: info@ri-okna.czWeb: www.ri-okna.cz
Detaily o firme

Rozhodli ste sa rekonštruovať dom alebo byt a momentálne stojíte pred voľbou, aké okná si vybrať? Pamätajte, že sa netreba unáhliť, výber okien je často investíciou na celý život.

 

Každý majiteľ domu zvažuje pri výbere vhodných okien množstvo kritérií a detailov. Okná sú významným prvkom príbytku, ktorý nielenže dokresľuje jeho vzhľad, osvetľuje interiér či sa stará o správnu výmenu vzduchu, ale taktiež obmedzuje hluk a prispieva ku kvalitnému zabezpečeniu domu. V neposlednom rade – a čo je mnohokrát pre každého zákazníka najdôležitejšie – okná zabraňujú zbytočným výdavkom za nadspotrebu energií.      

 

Kvalitné okná šetria peniaze

Výber správnych a kvalitných okien vedie k významnej úspore energií. Vzhľadom na rôzne typy okien sa môže pohybovať medzi desiatimi až tridsiatimi percentami. Technicko-výrobný riaditeľ spoločnosti RI OKNA Pavel Polášek zdôrazňuje, na čo si pri výbere okien dať pozor, ak je naším cieľom práve úspora energií: „Dôležité je porovnávať súčinitele prechodu tepla celého okna Uw, čím nižšia táto hodnota, tým lepšie. Táto hodnota je závislá na súčiniteli prestupu tepla rámu okna Uf a súčiniteli prechodu tepla pre sklo Ug. Tieto hodnoty sa často zamieňajú, a tak je nutné si na to dať pozor.“

Dôležitá je aj správna voľba zasklenia. Zákazník má v súčasnosti na výber medzi dvojsklom a trojsklom. Často si však skutočný rozdiel medzi nimi neuvedomuje, respektíve nevenuje tomu primeranú pozornosť. „Dvojsklá majú síce horšie izolačné vlastnosti než trojsklá, ale prepustia viac svetelného žiarenia a majú vyššie tepelné zisky, čo oceníte predovšetkým na jar a na jeseň,“ upozorňuje odborník. „Trojsklá zase viac izolujú, prepúšťajú teda menej tepla z interiéru, hodnota Uw je s nimi výrazne nižšia. To znamená, pri výbere zasklenia je potrebné zohľadniť aj to, kam sa dané okná budú montovať, či na severnú alebo južnú stranu, do podkrovia a podobne. Kvalitu skla tiež ovplyvňuje použitý dištančný rámček. Hliníkový alebo nerezový rámik by sa na kvalitných oknách už nemal objaviť.“

Často sa zákazník môže stretnúť s tvrdením, že čím viac komôr v profile, tým sú tepelné vlastnosti lepšie. Nie vždy to ale platí. „Okrem počtu komôr je dôležitá aj ich veľkosť, šírka, tá by mala byť minimálne 5–8 mm, pretože to, čo izoluje nie je plast, ale vzduch, ktorý je v týchto komorách. V praxi sa na základe toho najlepšie osvedčil profil so stavebnou hĺbkou cca 82 mm a šiestimi komorami. Ak zákazník hľadá naozaj kvalitné okná s dôrazom na úsporu energií, odporúčam plastové okná so stredovým tesnením a trojsklom s extra čírymi sklami. Plastové okná v porovnaní s drevenými alebo hliníkovými sú cenovo oveľa priaznivejšie, ale nie je to na úkor úspory energie,“ dodal Polášek.

 

riokna 

 

Rôzne typy, rôzne vlastnosti 

Z hľadiska materiálu sú na trhu k dispozícii tri základné druhy. Podľa preferovaného materiálu sú najčastejšie žiadané plastové, po nich hliníkové s drevenými.

 

V prípade plastových okien ocenia majitelia domov najmä príjemný a jednoduchý dizajn a nízke nároky na údržbu. Netreba ich lakovať ani maľovať. Postačí, ak raz za rok premažeme ich obvodové kovanie a dotiahnete uvoľnené kľučky.

Jedným z benefitov je aj ich prijateľná cena, zvyčajne sú lacnejšie ako hliníkové či drevené. Vykazujú tiež dlhú životnosť, ktorá sa pohybuje v desiatkach rokoch, či dobré protihlukové a tepelnoizolačné vlastnosti. Všetko však závisí už od procesu montáže. Ak už na začiatku vzniknú chyby alebo dôjde k poškodeniu, plánovaná celoživotná investícia sa rýchlo zmení na krátkodobú a s určitosťou sa nevyhnete reklamácií. Preto je dôležité vedieť, komu zverujete svoje okná do rúk a staviť na profesionálnu firmu.

Kto sa už rozhodne pre plastové okná, nesmie zabúdať často a správne vetrať. Domácnosť sa tak vyhne vzniku plesní a vlhkosti.

 

riokna2

 

Elegantný hliník a tradičné drevo

Pokiaľ ide o hliníkové okná, zákazníci na nich najviac ocenia vysoký estetický štandard a kvalitu. Sú zárukou dlhej životnosti, pretože odolávajú vysokým aj nízkym teplotám a tiež požiarom.  

Hliník je ľahký kov, takže manipulácia s týmto typom okien je veľmi jednoduchá. Nie je nebezpečný ani pre ľudský organizmus, neobsahuje ťažké kovy či nečistoty.

Hliníkové profily boli dlho súčasťou prevažne veľkých priemyselných budov, kde sú veľké zasklené plochy namáhané slnkom a vetrom. Čoraz častejšie sa však objavujú aj na bežných rodinných stavbách. „Počas posledných rokov badáme väčší záujem o hliníkové systémy. Hlavnou cieľovou skupinou zákazníkov v tomto segmente sú developeri, ktorí investujú do výstavby obytných domov, kancelárskych a priemyselných budov, a ktorí uprednostňujú tento materiál najmä pre jeho vyššiu kvalitu a životnosť. Výnimkou ale nie sú ani zákazníci, ktorí sa rozhodujú pre stavbu rodinných domov. Hoci náklady môžu byť v porovnaní s plastom vyššie,“ zdôrazňuje Antonín Doboš z RI OKNA.

Zástancovia tradičných materiálov si nevedia zase vynachváliť drevené okná. Je to nadčasový materiál a vhodne zvolené okná môžu navodiť dojem luxusu a zároveň prirodzenosti. Na ich výrobu sa využíva borovicové, smrekové aj dubové drevo, životnosť sa môže pohybovať až v stovkách rokoch.

Drevo má veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Súčasné moderné drevené okná ponúkajú novšie konštrukčné riešenia. Ich profil môže tvoriť až niekoľko vrstiev dreva, čo zabraňuje ich prípadnému krúteniu. Vyžadujú si ale náročnejšiu údržbu. Náter okná je náchylný na vonkajšie vplyvy počasia, napríklad dážď alebo vietor. Materiál si preto vyžaduje vašu pozornosť, raz alebo dvakrát do roka ich treba natrieť lakom, prípadne olejom.

 

Výhodou je, že výrobcovia všetkých typov okien ponúkajú bohatú ponuku farieb. Kým v minulosti absentovali, v súčasnosti vedia firmy vyhovieť rôznym požiadavkám. Preto si každý vyberie podľa svojich predstáv a tak, aby zapadli do architektúry domu.  „Stále platí, že vedú biela okná, potom imitácia zlatého dubu či orecha. Za zmienku stojí fakt, že v posledných rokoch idú do popredia odtiene šedej,“ podotkol Doboš.

Podobné odporúčané články: