Vydláždite si záhradu moderne a štýlovo

Premeňte svoju záhradu na miesto, kde sa cítite príjemne a komfortne. Vyberte si dreviny, ktoré ulahodia vášmu oku a dlažbu, ktorá bude odrážať váš jedinečný vkus a štýl. Ak si pri výbere dlažby nie ste istí, poradíme vám so všetkými detailmi.

 

Správny plán = správny základ

Včasné a detailné plánovanie je správnym začiatkom. Poriadne si svoju záhradu pozrite a zamyslite sa nad tým, aký vzhľad by ste chceli dosiahnuť. Chcete vo svojej záhrade oddychovať, vytvoriť priestor na hranie pre deti či organizovať party? Je dôležité zistiť účel vonkajšieho priestoru, čo vám pomôže pri výbere typu dlažby. V prípade, že máte auto, potrebujete vytvoriť aj zjazdnú plochu. Ak chcete, aby vo vašej záhrade prevládala zeleň, myslite na dlažbu, ktorá dovolí rastlinám a drevinám v záhrade vyniknúť. Zvážte terénne podmienky vášho pozemku a začnite s meraním.

 

Postrážte svoje financie

Vopred si sami určite, koľko ste do prestavby vašej záhrady ochotní a schopní investovať. Tvorba detailného rozpočtu vám dokáže ušetriť financie pri výbere i pokládke dlažby. Starostlivo zamerajte veľkosť vášho pozemku a priestor, ktorý chcete vydláždiť. Ak si niečím nie ste istí, nechajte si poradiť od profesionálov. Tí vám dokážu pomôcť s plánovaním, tvorbou rozpočtu i so samotnou realizáciou.

 

cavarino

Zdroj foto: Premac

 

Povrchový materiál

Široký výber materiálov na trhu otvára cestu kreativite, keďže si spomedzi rôznych povrchových úprav môžete vybrať aj viacero druhov dlažby, a pritom ich vhodne kombinovať. „Základným a asi najobľúbenejším typom je klasická betónová dlažba, priamočiara s rovným povrchom, no zaujímavú alternatívu ponúka napríklad historicky pôsobiaca patina s nepravidelne zalomenými hranami alebo betónové platne so vzhľadom prírodného kameňa či dreva,“ dodáva Aneta Neuschelová zo spoločnosti Premac.

 

Medzi obľúbené materiály na spevnenie povrchov patria:

Dlažbové kocky

Na trhu nájdete rôzne dlažbové kocky, ako napríklad žulové, andezitové a granodioritové. Sú skutočne odolné a vhodné najmä na zakrivené chodníky či schodišťové stupne.

 

Dlažbové okruhliaky

Sú to malé okrúhle kamene, ktoré sa zvyčajne ukladajú voľným štýlom. Ak sú vložené do malty, vznikne tzv. vymývaný betón. Ich výhodou je najmä možnosť vytvorenia mozaikových vzorov. Efektívnou alternatívou k nim je vymývaná betónová dlažba s dunajským štrkom.

 

Betónové dlaždice

Pri betónových dlaždiciach je výber nesmierne široký – rôzne farby, veľkosti i tvary. Esteticky jemnejší dojem docielite so svetlejšími odtieňmi. K dispozícii je množstvo vzorov pokládky.

 

city

Zdroj foto: Premac

 

Vyfarbite sa

Máte radi svetlé farby? Alebo tmavé? Radi kombinujete? Nezabudnite, že výber farby, povrchu, štruktúry či spracovania dlažby je nesmierne bohatý. Ľudia sa pri výbere dlažby zameriavajú na elegantný prírodný vzhľad a nemenej dôležitá je aj farebnosť. Tá môže ladiť s fasádou domu, ale aj kontrastovať, v závislosti od vkusu majiteľa. Vaša dlažba môže vyzerať originálne aj vďaka tomu, že využijete rôzne škárovacie hmoty, ktoré ju farebne i štýlovo ozvláštnia.

 

Vyberáme za vás

Dlažba Cassetta v štýle prírodného kameňa je riešením pre tých, ktorí vo svojej záhrade túžia vidieť jednoduché a čisté geometrické línie s nevtieravými farebnými odtieňmi. V štýle dlažby z prírodného kameňa prináša Cassetta nádych južanského temperamentu vďaka nepravidelným hranám, čo na ploche vytvára atraktívny vzhľad so škárami. Medzi ďalšie výhody tejto dlažby patria: univerzálnosť použitia, hospodárnosť a trvanlivosť, ale aj odolnosť proti pošmyknutiu a bezpečnosť. Vybrať si navyše môžete až z piatich odtieňov dlažby: sivo-grafitová, krémová, medená hnedá, prírodná béžová. Novinkou je farba jura hnedá, ktorá vytvára zaujímavé tieňové efekty, vďaka ktorým sa vaša záhrada premení na štýlovú oddychovú zónu.

Pri výbere dlažby je potrebné prihliadať aj na vlastnosti povrchu, ako napríklad jeho zjazdnosť či zaťažiteľnosť. Dláždené plochy s náročnými požiadavkami na vzhľad a architektonické stvárnenie – ideálne miesto pre dlažbu City. Hodí sa nielen do záhrady, ale aj na terasy a parkoviská pre osobné autá. Pri svojej hrúbke iba 6 cm poskytuje komfort a jednoduché riešenie aj pre vašich štvorkolesových tátošov. Navyše má univerzálne použitie a je odolná proti pošmyknutiu sa. Je teda bezpečným a hospodárnym riešením pre vašu záhradu. Dlažba City poteší aj možnosťou výberu farieb, ako napríklad netradičná mandarínková, porfýrovokrémová či trendová jura hnedá.

 

seka

Zdroj foto: Premac